Biblioteka dla dzieci i młodzieży na Wyżynach
środa, 24 czerwca 2026
piątek, 19 czerwca 2026
📚👑 „Korony pełne wyobraźni – w królestwie książek i marzeń” 👑📚
18 czerwca dzieci z Przedszkola Pinokio odwiedziły bibliotekę dla dzieci, gdzie uczestniczyły w wyjątkowych zajęciach literacko-plastycznych poświęconych tematyce: Król, Królowa, Królestwo i Korony. ✨
Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania opowiadania z książki „Wielkie zawody” Katy Hudson. Historia tak bardzo spodobała się dzieciom, że z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały również kolejnej książeczki – „Dbaj o naturę i zostań królem” Stepanki Sekaninovej. 📖🌿
Podczas rozmowy dzieci z wielką radością odpowiadały na pytania:
👑 kto może nosić koronę,
🏰 jak wygląda wymarzone królestwo,
🦁 jakie zwierzęta mogłyby w nim mieszkać,
💛 jakie cechy powinien mieć dobry król i dobra królowa,
💎 oraz jaki magiczny kamień znalazłby się na ich własnej koronie.
Nie zabrakło także rozmów o dobroci, pomaganiu innym, dzieleniu się i trosce o mieszkańców królestwa. Dzieci wykazały się ogromną wyobraźnią i wrażliwością. ✨
Na zakończenie przeszliśmy do części plastycznej, podczas której przedszkolaki wykonały przepiękne, kolorowe korony i mogły choć przez chwilę poczuć się jak bohaterowie bajek. 👑🎨
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas pełen uśmiechu, kreatywności i magicznych opowieści!
poniedziałek, 8 czerwca 2026
piątek, 29 maja 2026
Barbara Wysoczańska
.jpg)
Magdalena Deuar-Partyka
Szanowni Państwo,
10 czerwca 2026 w Bibliotece Głównej WiMBP (godz. 18.00) odbędzie się w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki spotkanie z grafolożką, biegłą sądową Magdaleną Deuar-Partyką.
Analizuje pismo ręczne, tworzy profile psychologiczne autorów oraz bada autentyczność podpisów i dokumentów. W założonym przez siebie w 2015 roku Lubelskim Centrum Grafologii i Rozwoju In Scripto dzieli się swoją wiedzą, uczy, popularyzuje grafologię. Spotkanie połączone będzie z promocją książki M. Deuar-Partyki pt. „Pismo jak odcisk”, jedynego w Polsce reportażu o piśmie ręcznym (premiera: 29 września 2025).
Wstęp za okazaniem wejściówek (od 03.06.2026, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki).
środa, 27 maja 2026
🌷 „Moja mama – moja bohaterka” 🌷
🌷 „Moja mama – moja bohaterka” 🌷
26 maja, z okazji Dnia Matki, w bibliotece odbyło się wyjątkowe spotkanie z przedszkolakami z Dobre Przedszkole.
Podczas zajęć rozmawialiśmy o mamach – o tym, co lubią robić, jak odpoczywają oraz za co najbardziej je kochamy i podziwiamy. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem opowiadały o swoich mamach, dzieląc się ciepłymi i wzruszającymi historiami. ❤️
Następnie przedszkolaki wysłuchały opowieści z książki Kocham Cię całym sercem autorstwa Jane Chapman. Wspólna lektura stała się inspiracją do rozmowy o miłości, bliskości i rodzinnych uczuciach.
Na zakończenie pięciolatki z wielką starannością wykonały piękne laurki dla swoich Mam. Powstały kolorowe i pełne serca prace, które z pewnością sprawiły Mamom wiele radości. 💐
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i życzymy wszystkim Mamom dużo miłości, uśmiechu oraz codziennej dumy ze swoich pociech! 🌸

środa, 20 maja 2026
Promyczek
19 maja naszą bibliotekę odwiedziła grupa zerówkowa z Przedszkola „Promyczek”. Było to ich pierwsze spotkanie z biblioteką – lekcja zapoznawcza, podczas której dzieci mogły poznać miejsce, w którym mieszka mnóstwo książek, dowiedzieć się, jak korzystać z biblioteki oraz jak dbać o wypożyczone książki.
Po zwiedzeniu biblioteki przedszkolaki wysłuchały opowieści z książki Plamek i Brudek. Kakao Szambao autorstwa Jelena Pervan. Rozmowa o przygodach bohaterów wzbudziła wiele emocji i uśmiechów, a następnie dzieci z ogromnym zainteresowaniem i zachwytem oglądały książki znajdujące się w bibliotece.
Dziękujemy za odwiedziny i mamy nadzieję, że to dopiero początek pięknej przygody z książkami i biblioteką! ❤️
piątek, 15 maja 2026
Układ Słoneczny z Profesorem Astrokotem
14 maja w naszej bibliotece odbyły się wyjątkowe zajęcia dla dzieci z Przedszkola Zasiedmiogórogród pod hasłem „Kosmiczne podróże z książką w ręku” 🚀
Podczas spotkania rozmawialiśmy o kosmosie, planetach Układu Słonecznego oraz ciekawostkach związanych z życiem pozaziemskim. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą i z wielkim zainteresowaniem uczestniczyły w naszych kosmicznych rozmowach. 🌍
Wysłuchaliśmy również fragmentów książki Układ słoneczny z profesorem Astrokotem autorstwa Dominic Walliman. Wspólne czytanie stało się inspiracją do wielu ciekawych pytań i rozmów.
Na zakończenie zajęć dzieci stworzyły własne kosmiczne ufoludki z rolek po papierze. 👽
To była niezwykła podróż pełna wyobraźni, wiedzy i dobrej zabawy! Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
środa, 13 maja 2026
„Biblioteka. Otwierasz. Odkrywasz.”
12 maja naszą bibliotekę odwiedziła grupa dzieci z Przedszkola „Buziaczek”. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka. Otwierasz. Odkrywasz.”
Tematem naszych zajęć były „Drzwi do wyobraźni”. Rozmawialiśmy z przedszkolakami o książkach i bibliotece, o tym, co daje nam czytanie oraz jak bardzo książki rozwijają wyobraźnię. Świetnym wprowadzeniem do tych rozmów była głośno czytana książka Najwyższa na świecie wieża z książek autorstwa Rocio Bonilla.
Następnie dzieci wykonały prace plastyczne – stworzyły własne okładki książek, pokazując, co chciałyby zobaczyć po otwarciu drzwi do swojej wyobraźni. Powstały niezwykle kolorowe i pomysłowe prace!
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do biblioteki po kolejne przygody z książką!





















































