czwartek, 30 kwietnia 2020

#Dzienflagi

Dziś na podsumowanie Waszej wiedzy w ramach "Tygodnia w barwach biało - czerwonych" proponuję rozwiązanie quizu o Polsce. Życzę powodzenia!





środa, 29 kwietnia 2020

#Dzienflagi

Trzeci dzień w barwach biało - czerwonych, a w nim kodowanie polskich symboli narodowych. Obrazki do kodowania znajdziecie w poniższym linku.



wtorek, 28 kwietnia 2020

#Dzienflagi

Kolejne zadanie w ramach "Tygodnia w barwach biało - czerwonych". Zapoznajcie się z prezentacją, przeczytajcie historię naszej flagi oraz wysłuchajcie piosenek. Na końcu znajdziecie małe łamigłówki. Zapraszam serdecznie.

poniedziałek, 27 kwietnia 2020

#Dzienflagi


Zgodnie z naszym planem w dniu dzisiejszym mamy zajęcia plastyczne. Zastanawiacie się co będziemy wykonywać? Oczywiście, że polską flagę! 🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Do jej wykonania będziecie potrzebować:
- kreatywne patyczki w kolorze białym, czerwonym i czarnym. Jeśli nie macie w domu kolorowych patyczków mogą być brązowe, ale wtedy pomalujcie je farbami w barwach naszej flagi.
- klej i kolorową kartkę z bloku technicznego, ewentualnie farby plakatowe.
Z gotowych już patyczków ułóżcie wzór, a potem przyklejcie go na kartkę papieru. I mamy gotową naszą pracę.

Do dzieła.



#Dzienflagi



niedziela, 26 kwietnia 2020

#NieZostawiamCzytelnika

To już dziś o godzinie 18 spotykamy się z Barbarą Gwryluk, autorka wielu książek dla dzieci. Będzie o psach na medal, dzielnym kundelku Baltiku, rezolutnej Hedwidze i o moich ulubionych książkach z dzieciństwa. Zaglądniemy też na chwilę do Biura Detektywistycznego Lassego i Mai.




czwartek, 23 kwietnia 2020

#NieZostawiamCzytelnika - Gra o skarpetkach

Kto ma chęć zmierzyć się ze znajmością książki Justyny Bednarek "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)"? Spróbuj swych sił i zagraj w grę! Serdecznie zapraszam.




#NieZostawiamCzytelnika

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książek i Praw Autorskich. 
Z tej okazji zapraszam Was do obejrzenia 12 ciekawostek ze świata książek.




środa, 22 kwietnia 2020

#NieZostawiamCzytelnika

Dziś szczególne święto obchodzi nasza Ziemia. Musimy dbać o nią każdego dnia, a zasady przypomną Wam książki z serii Dbamy o naszą planetę. Nie sami - z rodzicami!. W nich znajdziecie garść pomysłów na to jak oszczędzać wodę i energię oraz jak dbać o powietrze. Pięknie ilustrowane z ogromem ważnych i przydatnych informacji pozycje znajdziecie w naszej bibliotece. 




Międzynarodowy Dzień Ziemi

22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi. To święto musimy obchodzić każdego dnia, gdyż nie mamy już czasu, by celebrować go tylko raz w roku. Z tej okazji przygotowałam dla Was "Dekalog  młodego ekologa", który przypomni bardzo ważne zasady dbania o naszą planetę, aby zawsze mogła być uśmiechnięta. 



Specjalnie dla Was przygotowałam karty pracy, które możecie pobrać, wydrukować i wykonać swój dekalog młodego ekologa.




wtorek, 21 kwietnia 2020

#NieZostawiamCzytelnika

Dziś przedstawiam Wam książkę, która pochodzi z serii norweskich kryminałów dla dzieci. Czy już wiecie jaką pozycję mam na myśli? Tak super odgadnęliście tę zagadkę.
To książka z serii Biuro Detektywistyczne nr 2 mająca tytuł „Operacja burzowa chmura”. To drugi tom przygód małych detektywów: dziewczynki Tiril i chłopca Olivera.
W tej części opowiadania dzieci spędzały wakacje w swoim mieście – Elvestad. I co robią, aby zapełnić sobie wolny czas? Znajdują sprawę, którą należy rozwiązać. W rozwikłaniu zagadek dzieciom pomaga pies Otto, który nie raz okazuje się małym pomocnikiem. Wkrótce dzieci dowiadują się, że z magazynu piekarza Monsena znikają drożdże. Niestety nie jest to jedyna zagadka.
Kto był złodziejem i dlaczego kradł? Ja wiem, a Wy….?
Jorn Lier Hors dzięki dużej czcionce i podziale na rozdziały sprawił, że książkę czyta się jednym tchem. Wartka akcja czyni opowiadanie bardzo tajemniczym i sprawia, że czyta się je do końca.  Ilustrator książki Hans Jorgen Sandnes dzięki kolorowym ilustracjom uczynił książkę jeszcze bardziej interesującą i przyciągającą oko młodego czytelnika.
„Operacja burzowa chmura” to książka godna polecenia dla małych detektywów chcących rozwiązywać zagadki.



#zostańwdomu


poniedziałek, 20 kwietnia 2020

#zostańwdomu

Kolejny tydzień rozpoczynamy od kodowania, tak ostatnio bardzo popularnego pod rożnymi postaciami. Ja dziś dla Was przygotowałam propozycję zakodowanego wiosennego obrazka. Na planszy zostały podane współrzędnego każdego koloru i wg nich kolorujcie wyznaczone pola. Jestem ciekawa jaki obrazek ukrył się na planszy.





piątek, 17 kwietnia 2020

Jak przekonać dzieci do noszenia maseczek ochronnych?

Kochani Rodzice,
od 16 kwietnia w naszym kraju jest obowiązkowe noszenie maseczek, które objęło już dzieci od czwartego roku życia. Jednak jak ich przekonać, że to dla zdrowia? Spróbujcie przeczytać swoim pociechom bajkę o pewnym smoku, a potem wydrukujcie do pokolorowania obrazek.







czwartek, 16 kwietnia 2020

#zostańwdomu

Za oknem piękna wiosenna pogoda, która zaprasza nas na spacery. Niestety jeszcze musimy na to poczekać, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się na wirtualną wycieczkę po polskich parkach. Dziś zapraszam na wędrówkę do Parku Oliwskiego im. Adama Mickiewicza. To zabytkowy park w gdańskiej dzielnicy Oliwa, nad Potokiem Oliwskim.


Żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Oliwski#/media/Plik:Parque_Adam_Mickiewicz,_Oliwa,_Gdansk,_Polonia,_2013-05-21,_DD_03.jpg



#zostańwdomu

Z cyklu "Plastyka w bibliotece" proponuję wykonanie pracy z origami z kół. Do jej wykonania potrzebujecie papier kolorowy, nożyczki oraz klej. Do dzieła!




środa, 15 kwietnia 2020

#NieZostawiamCzytelnika

Coś dla Rodziców !
Poświąteczne zaproszenia na spotkania z autorami 😍 organizowane m.in. przez:
 Magdalena Witkiewicz Official, Unia Literacka oraz Wydawnictwo Axis Mundi

👉 14 kwietnia (wtorek) 

    17:00  📗 Katarzyna Redmerska 🔗 facebook.com/WydawnictwoAxisMundi/

🕰 18:00 📕 Stanisław Łubieński 🔗 facebook.com/DzikaOchota/


------------------------------
👉 15 kwietnia (środa) 


🕰 17:00 📗 Ewa Cielesz 🔗 facebook.com/WydawnictwoAxisMundi/

🕰 18:00 📘 Jakub Szamałek 🔗facebook.com/jakubszamalekautor/

📙 Magdalena Witkiewicz
📙 Joanna Jax
📙 Magda Stachula
📙 Maciej Siembieda
🔗 facebook.com/events/579006522958593/


------------------------------
👉 16 kwietnia (czwartek)


 🕰 18:00  📕 Krystyna Lars 🔗 facebook.com/krystyna.turkowskachwinlars


------------------------------
👉 17 kwietnia (piątek)


 🕰 18:00 📘 Katarzyna Tubylewicz 🔗 facebook.com/KatarzynaTubylewiczofficial/


------------------------------
👉 18 kwietnia (sobota)


 🕰 17:00 📗 Marcin Rychcik  🔗 facebook.com/WydawnictwoAxisMundi/

🕰 18:00 📕 Anna Dziewit-Meller 🔗 facebook.com/bukbukannadziewit/


------------------------------
👉 19 kwietnia (niedziela) 🕰 18:00

📙 Joanna Fabicka
🔗.facebook.com/joanna.fabicka.pisarka/


------------------------------
codziennie

🕰 20:30 📘 Agnieszka Lis 🔗 facebook.com/Agnieszka.Lis.Pisarka/



#zostańwdomu


czwartek, 9 kwietnia 2020

Z myślą o mojej bibliotecznej Rodzinie przygotowałam świąteczne życzenia. Otwórzcie poniższy link i wysłuchajcie.





środa, 8 kwietnia 2020

Wielkanocne Koło Fortuny - gra online

Na naszym rynku mamy bardzo dużo propozycji gier począwszy od planszowych aż po online. Dziś przygotowałam dla Was propozycję gry  w postaci wielkanocnego koła fortuny.
Bawcie się dobrze.





Drukuj, koloruj i animuj - czyli interaktywne kolorowanki

Drodzy Rodzice,
czy słyszeliście już od swych pociech, że kolorowanki są nudne? Myślę, że niejednokrotnie. Dziś przychodzę Wam z pomocą i zachęcam do poznania interaktywnych kolorowanek. Jestem przekonana, że dzięki nim Wasze dzieci spędza wiele miłych chwil z kredą w ręce. Proponuję Wam zabawę z aplikacją Quiver Vision, która sprawi, że dzieci chętniej będą sięgać po takie nowinki. Wybraną przez dziecko kolorowankę wystarczy wydrukować, pokolorować, a następnie za pomocą aplikacji ożywić rysunek. Kolorowanki są darmowe, dlatego warto je wypróbować.

Instrukcja Quiver Vision

1. Wejdź na stronę http://www.quivervision.com/ .W prawym górnym rogu kliknij w zakładkę "Coloring Packs" - to w niej znajdziesz darmowe kolorowanki, które zostały oznaczone zielonym paskiem z napisem "free". 



2. Wybierz kolorowankę, którą chcesz i zacznij kolorować. By uzyskać lepszą kolorystykę ożywionego obrazka wybieraj intensywne barwy kredek, pisaków czy markerów.



3. Gdy już Twój obrazek będzie pięknie pokolorowany przyszedł czas na zabawę. Poproś rodziców o pobranie na telefon lub tablet aplikacji Quiver Vision. 


4. Otwórz aplikację, zeskanuj swoja kolorowankę w taki sposób, aż na ekranie ukaże się  podświetlona na niebiesko. Następnie chwilę poczekaj, a potem.... PODZIWIAJ SWOJE ARCYDZIEŁO.

MIŁEJ ZABAWY!!!

wtorek, 7 kwietnia 2020

Wielkanocna praca plastyczna

Dziś kolejna propozycja wielkanocnej pracy plastycznej. Do jej wykonania będzie potrzebna rolka po papierze toaletowym, z której wycinamy trzy cienkie koła. Ruchome oczka możecie namalować, a nosek zrobić np. z pomponika, guzika lub innego materiału plastycznego.
Bawcie się dobrze!


Wielkanocna gra

Aby bliżej poznać i przypomnieć sobie symbolikę świąt wielkanocnych mam dla Was propozycję. Zaproście swoich rodziców do gry. Aby w nią zagrać wydrukujecie sobie planszę oraz kostkę z świątecznymi symbolami. Po wyrzuceniu danego symbolu dziecko zakrywa go np. kolorową karteczką. Wygrywa ten kto zakryje najwięcej pól. 
Można tez zagrać samą kostką. Wtedy do wyrzuconego na kostce symbolu dziecko układa zdanie lub opowiada z związaną z nim historyjkę.
Miłej zabawy!











poniedziałek, 6 kwietnia 2020

#NieZostawiamCzytelnika

Jak zdążyliście się zorientować jedną z moich ulubionych książek dla dziewczynek jest seria o Misi i jej małych pacjentach. Przepiękne ilustracje i cudowny tekst przyciągną niejedną małą dziewczynkę. Z całego serca polecam, zapraszam do wypożyczania,  a teraz zachęcam Was do wysłuchania jednego fragmentu na kanale YouTube.








Misia i jej klinika weterynaryjna


Czy znacie już serię książek o Misi, której wielką pasją jest leczenie zwierząt?
Misia to mała siedmioletnia dziewczynka, która prowadzi klinikę weterynaryjną. Postawiony na gałęziach starej lipy drewniany domek zamieniła na swój gabinet. To właśnie w nim pomaga zwierzętom dojść do pełni sił. Mała pani doktor posiada niezwykły dar, a mianowicie potrafi porozumieć się ze zwierzętami. W każdej z książek przedstawione są trzy inne historyjki, poświęcone innym zwierzętom.
Tym razem zaproszę Was na letnie przygody Misi. Dziewczynka wyjeżdża na wakacje do dziadków na Mazury. Tam na drugim brzegu jeziora spotyka malutkiego bobra, który miał problem ze wzrokiem. Do jego oczu dostały się wiórki drzewa. Kolejnym zwierzaczkiem, którego spotkała bohaterka to bocian, który wypadł z gniazda i złamał nogę. Ostatnim pacjentem na wakacyjnych przygodach był jeleń, któremu poroże zaplatało się w ogrodzenie. Czy małej doktor z Lipowej Klinki uda się pomóc zwierzętom i jakie będą ich losy?  Tego nie będą Wam zdradzała, ale zaproszę Was do biblioteki, by wypożyczyć książkę i samemu znaleźć odpowiedzi na pytania.
W tej jak i w pozostałych książkach najbardziej urzekły mnie przepiękne ilustracje, których autorką jest Agnieszka Filipowska. Natomiast historyjki napisane przez Anielę Cholewińską-Szkolik na długo zostaną w małych dziecięcych sercach.





piątek, 3 kwietnia 2020

Muzycznie o wielkanocnych świętach

Doskonale wiem, że każde dziecko małe czy duże lubi śpiewać piosenki. Tym razem na kanale YouTube wysłuchajcie  piosenki ZoZi, która śpiewa o Wielkanocy. Potem spróbujcie namalować obrazek, który będzie przedstawiał jeden z  symboli zbliżających się świąt.




Wielkanocna praca plastyczna

Wielkimi krokami zbliżają się święta Wielkiej Nocy. Aby Wasz dom choć trochę odmienił się z tej okazji, proponuję wykonać prace plastyczną. Jaką? Sami zobaczcie. 






czwartek, 2 kwietnia 2020

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.
Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo.
Polska była organizatorem w 1979 roku.
W TEN WYJĄTKOWY I PIĘKNY DZIEŃ POLECAM WAM WYSŁUCHANIE SŁUCHOWISKA NA KANALE YouTube


#NieZostawiamCzytelnika





środa, 1 kwietnia 2020

Bądź uważny na kawały


Prima Aprilis świętujemy 1 kwietnia. Jest to dzień, w którym trzeba bardzo uważać. Zapewne tego dnia uda się nam zrobić komuś z rodziny małe psikusy, ale czy wiecie skąd pochodzi ten zwyczaj? Jeśli nie to przedstawię Wam jego historię.
Prima aprilis oznacza po łacinie po prostu 1 kwietnia, a zwyczaj pochodzi najprawdopodobniej od rzymskich świąt - Cerealiów. Bogini Ceres, poszukując swojej porwanej córki, miała zostać wyprowadzona w pole. Podobnie interpretowali to Grecy, wspominając mit o Demeter i Korze, kiedy to Kora wraz z początkiem kwietnia została porwana do Hadesu, a Demeter, szukając jej, została zwiedziona przez echo.
W Polsce wiecie jaką nazwę nosi dzień żartów, a jak to święto nazywa się w innych krajach? W innych państwach ten dzień przybiera takie nazwy jak:
·        we Francji - Dzień Kwietniowej Ryby,
·        na Litwie - Dzień Kłamcy,
·        w Portugalii - Dzień Kłamstwa,
·        w Rosji - Dzień śmiechu.