piątek, 28 czerwca 2024

Tajniki udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej

28 czerwca w naszej bibliotece gościliśmy bardzo ważnego gościa - Pana Andrzeja Pyszkę. Pan Andrzej na co dzień jest ratownikiem medycznym i zgodził się podzielić z nami swoją wiedzą. To było nie tylko bardzo miłe, ale przede wszystkim pouczające spotkanie, w którym wzięły udział dzieci z osiedla i okolic wraz z przedszkolakami.

Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanego ratownika medycznego było przygotowanie dzieci i młodzieży do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
Na samym początku Pan Ratownik pokazał dzieciom jak wygląda strój, w którym pracuje na co dzień i wytłumaczył, dlaczego jest koloru czerwonego. Wyjaśnił również, na czym polega jego praca.

Następnie dzieci miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku: skaleczeń, zasłabnięć i złamań. Dzieci uczyły się, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych.

Dzieci obserwowały w jaki sposób wykonuje się sztuczne oddychanie oraz jak wyglądają oddechy ratownicze. Każde dziecko miało możliwość przeprowadzenia na fantomie masażu serca oraz sztucznego oddychania.
Dzieci razem z Panem Ratownikiem przećwiczyły również pozycję boczą ustaloną.

Pan Ratownik zwrócił też uwagę, aby dzieci podczas jazdy rowerem i innych podobnych aktywności zawsze miały odpowiednie zabezpieczenie głowy i kończyn (czyli na głowie obowiązkowo kask, a na kolanach i łokciach – ochraniacze).

*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
Zadanie współfinansowane przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Kujawsko-Pomorskie
Patroni Honorowi:
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski
Patroni Medialni:
Polskie Radio PiK
Radio ESKA
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy

wtorek, 25 czerwca 2024

Tworzenie wakacyjnych pamiętników

 

Witaj lato 2024 🌞

25 czerwca w naszej bibliotece spotkaliśmy się na pierwszych zajęciach wakacyjnego projektu pod hasłem "Wakacyjny Pamiętnik Młodego Odkrywcy".
Pierwsze warsztaty nosiły tytuł "Tworzenie wakacyjnych pamiętników". Wzięły w nich udział dzieci z osiedla i okolic oraz grupa Żabki z Przedszkola PINOKIO.
Pisanie pamiętników niestety idzie w zapomnienie, a jest to najlepszy pomysł na przelewanie swoich myśli na kartki papieru. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się jak poprawnie prowadzić pamiętnik i w jaki sposób go założyć. Dzięki temu, że od początku istnienia biblioteki była prowadzona kronika, teraz mieliśmy okazję zobaczyć jaki taki pamiętnik wygląda w rzeczywistości. Może on być inspiracją do stworzenia naszych wspomnień bądź wyrzucenia z siebie niechcianych emocji.
Podczas ozdabiania pierwszych stron naszego pamiętnika mogliśmy wykazać się pomysłowością i kreatywnością.
*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
Zadanie współfinansowane przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Kujawsko-Pomorskie
Patroni Honorowi:
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski
Patroni Medialni:
Polskie Radio PiK
Radio ESKA

18 czerwca naszą bibliotekę odwiedziła grupa pięciolatków z Przedszkola nr 61. Zajęcia były wprowadzeniem do lata oraz zbliżających się wakacji. Razem z dziećmi przypomnieliśmy sobie zasady bezpieczeństwa obowiązujące na wakacjach oraz numery alarmowe. Przedszkolaki z chęcią wysłuchały nowej pozycji z naszej bibliotecznej półki - C. Schumerth pt.: ”Sekret małego nasionka". Na zakończenie zajęć wykonaliśmy "słodkie i kolorowe" donaty.