22 marca 2019 roku wraz z uczniami klasy 1 Szkoły Podstawowej nr 25 obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji przeprowadziliśmy kilka eksperymentów, które pomogły lepiej poznać ten żywioł.
Pierwsza zabawa polegała na złożeniu rogów papierowej gwiazdki do środka i delikatnym włożeniu jej do wody. Kartki nasiąkały wodą i się rozwijały. Działo się to za pomocą niewidocznych dla oczu kanalików, które znajdują się w papierze. Woda płynęła przez nie, przez co gwiazdki nasiąkały od niej wilgocią.
Drugi eksperyment pozwolił nam poznać zjawisko zwane wypukłym meniskiem. Dzieci napełniały kubek wodą, aż się wylewało. Wtedy też powstawała wypukła ścianka na samej górze. Następnie przykładaliśmy kolorowy kwadrat z papieru technicznego, dociskaliśmy i obracaliśmy kubek do góry nogami. Dzieci były zachwycone, ponieważ kwadracik nie opadał, a woda nadal była w kubku
W przerwie między zabawami porozmawialiśmy na temat sposobów oszczędzania wody. Dzieci wykazały się sporą kreatywnością.
Trzeci eksperyment wywoła wiele radości. Uczniowie podzielili się na dwie drużyny i tworzyły wodnego jeża. Wygrała ta grupa, której jeż nie przeciekał. Na początek napełniliśmy woreczek strunowy wodą, a po jego zamknięciu każdy po kolei wbijał ostre kredki w worek. Ważne było, aby przebił się przez obie ścianki i pozostał w worku. Obie drużyny walczyły zaciekle. Doszło jednak do remisu, a workowe jeże potraciły swoje kolce i przemieniły się w konewki.
Podczas kolejne zabawy dzieci uczyły pływać spinacze. Uczniowie wykorzystując wiedzę z poprzednich eksperymentów, napełniły kubki wodą, ąż do powstania menisku i delikatnie kładły na jego powierzchni spinacze. Ile radości było, jak cała powierzchnia kubka zapełniła się pływającymi spinaczami.